توضيحات پروژه

ذرت

ذرت،ذرت شیرین یا همان بلال بومی قاره امریکا است که از ۵۰۰۰سال قبل از میلاد مسیح در آنجا کشت می‌شد.مصرف ذرت از سال ۱۷۰۰ میلادی در قاره اروپا نیز رواج یافت. ذرت منبع غنی کربوهیدرات،و تامین کننده بسیاری از مواد معدنی از جمله پتاسیم و منگنز است.

فواید کلیدی ذرت

موثر در کاهش خطر تولد نوزادان با نقص لوله عصبی. موثر در پیشگیری از بیماری‌های قلبی.موثر در کاهش ابتلا به سرطان کولون

ویژگی‌های غذایی ذرت: دانه ذرت دارای یک پوسته خارجی،یک اندوسپرم نرم و یک اندوسپرم سفت است.

چه مقدار مصرف کنیم؟۳۰گرم کرن فلکس غنی شده با اسید فولیک به همراه شیر،۵۵%از نیاز ویتامینB را تامین می کند.دانه ذرت و بلال منابع غذایی خوبی جهت تامین فیبر هستند. ذرت به شکل‌های مختلف می‌تواند تامین کننده مقداری از فیبر مورد نیاز باشد.

انتخاب ونگهداری ذرت: دانه بلال باید محکم و آب دار وپوشش خارجی آن مرطوب باشد.بلال را می‌توان در‌کاغذ مرطوب پیچید و به مدت یک روز در‌یخچال نگهداری کرد.

فراهم نمودن زیست دسترسی نیاسین موجود در ذرت: ذرت منبع خوب نیاسین است.اما تا زمانی که ذرت در محلول قلیایی،مانند آب آهک،پخته نشود نیاسین موجود در آن برای بدن قابل استفاده نخواهد بود.رعایت این نکته برای مردمی که غذای پایه آنها را ذرت تشکیل می دهد بسیار حائز اهمیت است زیرا سایز منابع نیاسین به ندرت در رژیم غذایی آنان وجود دارد.

مواد مغذی کلیدی هر ۱۰۰گرم (کنسرو شده)ذرت:کالری۱۲۲-پروتئین۳g-کربوهیدرات ۲۷g-فیبر۱g-پتاسیم ۲۲۰mg-منزیم۲۳mg-فسفر۷۹mg-ویتامین B3 2mg-فولات۸mcg

ویژگی‌های شفابخشی

مصارف سنتی: در شرق معتقدند که ذرت قلب را تقویت می‌کند،عمل هضم را تنظیم کرده وضمنا مانند دیورتیک عمل می‌کند.می توان از برگ ذرت،چای تهیه نمود که تصور می شودخاصیت دیورتیک دارد و برای کاهش فشار‌خون بالا،تجمع آب در بدن،سنگ مثانه،سنگ‌کلیه وعفونت مجاری ادراری مفید است.پزشکان شرقی از دانه خشک ذرت نیز چای برای تقویت عملکرد کلیه تهیه می‌کنند.

فواید خاص

نقص لوله عصبی: در هر ۳۰گرم کرن فلکس غنی شده با اسیدفولیک بیش از۱۰۰ میلی گرم ویتامین B وجود دارد.غذاهای غنی شده با اسیدفولیک و همچین مکمل اسیدفولیک باعث کاهش خطر تولد نوزادان مبتلا به نقص لوله عصبی (اسپاینا بیفیدا)می‌شود.

بیماری قلبی: دریافت مقادیر کافی فولات واسیدفولیک باعث کاهش سطح هموسیستئین خون می‌شود.همان طور که قبلا نیز اشاره شده است،افزایش سطح هموسیستئین منجربه تخریب دیواره سرخرگ‌ها وجدار داخلی عروق خونی می‌گردد که نهایتا باعث بروز لخته خون وبیماری قلبی می‌شود.بنابراین،مصرف درت غنی شده با اسیدفولیک برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی توصیه می‌شود.

مشکل اضافه وزن: افرادی که چربی بیشتری مصرف می کنند بیشتر دچار اضافه وزن می‌شوند.غالبا دریافت این افراد از منابع چربی بیش از منابع کربوهیدراتی است و به عکس افرادی که از نشاسته و شیرینی بیشتر استفاده می‌‌‌‌کنندکمتر چربی مصرف می‌نمایند.گفته می شود دریافت بیشتر نشاسته وشکر با دریافت چربی رابطه عکس دارد.با توجه به اینکه مقدار کالری هر گرم چربی تقریبا دو برابر هر گرم کربوهیدرات است،افرادی که می خواهند کاهش وزن داشته باشند باید مصرف چربی را کاهش دهند.مصرف ۶۰گرم غلات صبحانه تهیه شده از ذرت به افرادی که قصد کاهش وزن دارند کمک می‌کند.

سرطان کولون:رژیم های غذایی غنی از نشاسته می‌توانند در پیشگیری از سرطان کولون و روده بزرگ موثر باشند.برخی ترکیبات نشاسه‌ای موجود در غلات،از جمله ترکیبات نشاسه‌ای موجود در ذرت به طور‌کامل در روده‌کوچک هضم و جذب نمی‌شوند و در نتیجه پس از روده به کولون توسط باکتری‌های موجود در کولون استفاده می‌شوند و تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیر می‌کنند. اسیدهای چرب کوتاه زنجیر با افزایش اسیدیته کولون،کنترول تقسیم سلولی و ترمیم DNA می‌توانند فرد را در برابر ابتلا به سرطان کولون تا حدی مقاوم می‌کنند.

ذرت بو داده: ارزش غذایی ذرت بو داده به روش پخت،نوع روغن مصرفی و طعم دهنده‌هایی که به آن اضافه می‌شود بستگی دارد.