توضيحات پروژه

دانه گندم

دانه گندم، هسته‌ی مغذی، کل گندم است و منبعی سرشار از پروتئین، ویتامینB وEو آهن محسوب می‌شود. دانه گندم نیز، تقریبا همان کاربرد سبوس گندم را دارد و به خوراک، غلات صبحانه و آش، طعمی لذیذ و خوش می‌بخشد. این ماده، به صورت بو داده و خام به فروش می‌رسد. دانه گندم را در ظرفی که هوا در آن فشرده شده، در یخچال نگه‌ دارید.چرا که در دمای اتاق فاسد خواهد شد.

شیوه‌ی پختن دانه گندم

گندم،طعم بسیار لذیذی به سالاد می‌دهد.

۱-گندم را در ظرفی بریزید و با آب سرد، آن ها را بپوشانید وبگذارید یک شبانه‌روز به همین منوال بماند.سپس آن را تمیز و خشک‌کنید.

۲-گندم را، در قابلمه ای پر از آب بریزید. آن را به جوش آورید.سپس در قابلمه را به ۱ تا۲ ساعت روی حرارت ملایم قرار دهید تا گندم نرم شود. هرگاه لازم بود، دوباره آب بریزید.

گندم شکسته[پرک گندم]

از دانه‌های گندم درسته که خرد شده‌اند به دست می‌آید وتمامی خواص گندم درسته را داراست. معمولا آن را همراه با بلغور گندم به کار می‌برند. همچنین می توان آن را با دانه ی گندم درسته پخت(هر چند گندم شکسته سریع‌تر می‌پزد) یا با برنج و هر نوع غله‌ی دیگری همراه کرد. گندم شکسته‌ی پخته، دارای بافتی اندک چسبناک است و تردی دلپذیری دارد. آن را می‌توانید به عنوان مکمل، در سالاد و یا پلو به کار ببرید.

بلغور گندم

این نوع غله، برخلاف‌گندم، از گندم پخته به دست می‌آید؛ بدین نحو که گندم پخته‌ی پوست‌کنده را اول خشک و بعد خرد می‌کنند. برخی تولید کنندگان، از آب سرد استفاده می‌کنند، اما آب جوش، غله‌ی نرم تری به بار می‌آورد. می‌توان آن را در آب جوش نیز پخت تا نرم شود. بلغور گندم، ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی اصلی سالاد خاورمیانه به نام«تبوله» است که شامل این غله همراه با جعفری، نعنا، گوجه‌فرنگی و پیاز است و با آبلیمو‌ترش و روغن زیتون نیز به آن طعم می‌دهند.